XI Nocny Rajd po Puszczy Kozienickiej „W poszukiwaniu Kwiatu Paproci”.

12 czerwca tydzień przed nocą świętojańską i końcem roku szkolnego 2025/2026, wyruszyłyśmy z placu Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku w XI Nocnym Rajdzie po Puszczy Kozienickiej „W poszukiwaniu Kwiatu Paproci”.

Zaraz po zbiórce na placu szkolnym po godzinie dwudziestej wszyscy uczestnicy rajdu obdarowani zostali drewienkiem na sznurku z wyrytym słowiańskim imieniem. Był to symboliczny akt wejścia w krąg kultury słowiańskiej, do Rezerwatu Kozienickiego Parku Krajobrazowego – poddanie się urokom puszczańskiej przyrody. W blasku latarek, przy dźwiękach nocnej przyrody wychowanki przemierzały wyznaczoną trasę.

Kolorowy korowód, w większości osób z wiankami na głowie, fantastycznymi strojami w stylu słowiańskim kroczył leśnymi drogami. Podczas trasy odbywały się liczne konkursy: „Puszczania Wianków” na wodę z tamy na „Budowie” i na „Najpiękniejszy Wianek”; „Najatrakcyjniejszy Totem Drużyny” o jak największym ładunku elementów kultury dawnych Słowian ; poszukiwanie Kwiatu Paproci, gra terenowa Świetlik. Wróciłyśmy zadowolone i szczęśliwe samym już przebywaniem w puszczy od zmierzchu do rana – najwytrwalsi doczekali bladego świtu. Zwieńczeniem rajdu około godziny 3.00 było ognisko, poczęstunek, śpiewy, również zostały wręczone dyplomy i nagrody. Udało się nam zająć III miejsce w konkursie piosenki turystycznej, oraz w konkursie na najatrakcyjniejszy totem drużynowy. Cudowna atmosfera, uśmiechy pozytywne emocje sprawiły, że był to wieczór pełen niezapomnianych wrażeń i wspólnych przeżyć.